Bangalore First a Celebration. Positive News, Facts & Achievements about Bengaluru, Kannadigas and all the People of Karnataka – here at Home and Overseas
  • 25th Karnataka State Junior Athletic championships

    0
    scissors
    August 12th, 2013adminRecords, All, Sports
    Reena George, Shraddha Rani Desai

    Reena George, Shraddha Rani Desai

    City’s Reena George bags ‘Best Athlete’ title

    Mysore :

    Reena George of DYSS, Mysore, bagged the top honours by clinching the ‘Best Athlete’ title in the girls Under-20 section on the concluding day of the 25th Karnataka State Junior Athletic Championships at Nehru Stadium in Shimoga yesterday.

    Reena won the U-20 Girls 200m and 400m event with a timing of 24.9s and 56.5s respectively and hogged the limelight in the Girls U-20 section.

    Mysore’s talented athlete Shraddha Rani Desai of DYSS, Mysore, won gold in the U-20 Girls 1,500m and 3,000m. Shraddha won the U-20 Girls 3,000m event with a timing of 11:21.3s.

    DYSS Mysore’s Afsana Banu won 400m Hurdles gold in the Girls U-20 section.

    Mysore District Athletic Association’s M. Veena won gold in the Girls U-14 600m event with a timing of 1:47.7s.

    Alva’s dominated proceedings as expected, taking the team championship in five of eight categories, at the 25th State Junior Athletics Meet.

    Only the Girls’ U-14 (IGSC) and 16 (DK) and the Boys’ U-14 (DK) titles eluded the athletics powerhouse from Moodabidri.

    The only record of the final day was established by Prathiksha, in the Girls’ U-18 5,000m walk event. The SAI Bangalore athlete clocked 28:45.2s to erase her own mark of 30:05.5 from last year.

    Ovin Loyston D’Souza (Boys’ U-14) of Dakshina Kannada and Reena George (Girls’ U-20) of DYSS Mysore also had success, grabbing two gold medals each.

    S.G. Priyanka of DYSS Mysore won the 100m event in the U-18 Girls section with a timing of 14.6s. J.S. Manjunath of Mysore District Athletic Association won bronze in 5,000m walking event in the Boys U-16 year’s section.

    Boys’ Results

    U-20: 200m: N. Vaishak (Alva’s) 22.3s; 400m: Jagadish Chandra (Fusion) 50.6; 400m hurdles: Jagadish Chandra (Fusion) 55.3; 1,500m: N. Vinay (Yuva) 4:10.8; 3,000m steeplechase: Sikandar Pathan (Chalukya SC) 10:59.9; 10,000m: Parasappa Halijol (SAI Dharwad) 34:12.6; High jump: S. Harshith (BSC) 2.08m; Pole vault: Nagaraj Kamble (Alva’s) 2.80; Shot-put: Sairaj (Alva’s) 15.77m; Best Athlete: S. Harshith.

    U-18: 200m: Saleem Sheikh (SAI Blr) 22.5s; 400m: Akshay Tarale (STS, Belgaum) 50.1; 400m hurdles: P.S. Shrishail (Kudige) 57.7; 2,000m steeplechase: Ashrith Nanjappa (Ashwin SRCW) 6:51.1; Javelin: Karthik (Alva’s) 49.22m; Pole vault: Sharath (Udupi) 3.10m; Octathlon: Krishna Chavan (Chalukya SC) 3955 points; Best Athlete: Santhosh (Alva’s).

    U-16: 200m: Nishal Kunder (DK) 23.7s; 400m: D. Akshay (Gulbarga) 51.9; 3,000m: Ganesh Gowda (DYSS Vidyanagar) 9:48.6; 5,000m walk: Hemanth Ponnanna (Ashwini SF) 26:07.1; Long jump: S.S. Nishanth (DYSS Vidyanagar) 6.40m; Pentathlon: P. Marian (Shimoga) 2885 points; Best Athlete: S.S. Nishanth.

    U-14: 100m: Ovin Loyston D’Souza (DK) 11.4s; 600m: Ovin Loyston D’Souza (DK) 1:29.6; Shot-put: Saqlain Ahmed (Mysore) 9.90m; Best Athlete: Ovin Loyston D’Souza.

    Girls’ Results

    U-20: 200m: Reena George (DYSS Mysore) 24.9s; 400m: Reena George (DYSS Mysore) 56.5; 400m hurdles: Afsana Banu (DYSS Mysore) 1:06.7; 3,000m: Shraddha Rani Desai (DYSS Mysore) 11:21.3; High jump: Deepali Gayakwad (DK) 1.34m; Triple jump: B.V. Chandini Alva’s) 11.53; Pole vault: Preethi (Alva’s) 2.70; Hammer throw: Pushpa Gadadi (DYSS Mysore) 40.14m; Heptathlon: H.C. Roja (SDM Ujire) 3227 points; Best Athlete: Reena George.

    U-18: 200m: R. Varsha (DK) 26.7s; 400m: Megha (Alva’s) 1:00.3; 400m hurdles: Simona Mascarenhas (Alva’s) 1:05.3; 5,000m walk: Prathiksha (SAI Blr) 28:45.2; Long jump: P. Praneetha (IGSC) 5.76m; Triple jump: Anusha Poojary (Alva’s) 11.68; Pole vault: Pavithra (Alva’s) 2.55; Hammer throw: W.R. Hashitha (DYSS Mysore) 35.08m; Heptathlon: Abhimathi Nathan (IGSC) 3474 points; Best Athlete: S.G. Priyanka (DYSS Mysore).

    U-16: 200m: N.S. Simi (Alva’s) 27.0s; 400m: Sarah Joseph D’Souza (DK) 1:01.2; 3,000m: K.S. Megha (Mysore) 11:01.5; 3,000m walk: K.M. Chandana (DYSS Kudige) 18:37.54; High jump: Deeksha (DK) 1.48m; Shot-put: Nivedita Sawanth (UK) 11.25m; Pentathlon: Viha Atri (IGSC) 2181 points; Best Athlete: A. Manisha (DK).

    U-14: 100m: Kaveri Patil (SS Vidyanagar) 13.6s; 600m: M. Veena (Mysore) 1:45.7; Best Athlete: Tommy Vaishnavi (IGSC).

    source: http://www.starofmysore.com / Star of Mysore / Home> Sports News / August 06th, 2013

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.